Advent v Karlovarském kraji nabídne kulturu, trhy i kluziště

I letos připraví radnice měst a obcí v Karlovarském kraji pro své obyvatele adventní program, jehož součástí je rozsvěcení vánočních stromů, vánoční trhy, ukázky řemesel a vánočních tradic, kulturní programy i rozdávání polévky. Sérii předvánočních akcí symbolicky odstartuje 30. listopadu například tradiční vyprovázení Mikuláše od bývalého kostela sv. Mikuláše na bájemi opředené hoře Krudum u osady Hrušková u Sokolova.

Tradice vyprovázení Mikuláše se zrodila díky legendě, která se tradovala na území Chebska. "Podle ní světec vycházel nadělovat dárky dětem právě z úpatí bájemi opředené hory Krudum, jednoho z nejvyšších vrcholů Slavkovského lesa," řekl ČTK za pořadatele akce Vladislav Podracký. 
    
Jeden z nejbohatších předvánočních programů připravil letos Cheb. Lidé se mohou od 30. listopadu těšit na koncerty na náměstí, kluziště pro veřejnost pod Špalíčkem, stánky s tradičním vánočním zbožím a doprovodné akce, při nich vystoupí například Jiří Korn, Ilona Csáková či Vilém Čok. Letos potrvají akce 27 dní. Vedle stánků s tradičním zbožím uvidí návštěvníci ukázky řemesel, pro děti je připravena Ježíška dílna. Novinkou je letos propojení trhů s výstavou obrazů Josefa Lady v galerii na náměstí a mimořádné zpřístupnění věže galerie, odkud je výhled na hrad i Špalíček. 
    
Karlovy Vary letos slibují bohatší vánoční trhy, než byly loni. Začnou 30. listopadu u hlavní pošty, kde vznikne vánoční městečko. "Na zhruba třech desítkách stánků bude k dispozici tradiční vánoční sortiment - jmelí, ozdoby, svíčky, betlémy či cukroví i dárky, jako jsou šperky, drahokamy, bižuterie, dřevěné hračky, sklo, krajky, řezbářské či tkané výrobky," vyjmenoval mluvčí radnice Jan Kopál. Dominantou bude desetimetrový stříbrný smrk, který stejně jako loni městu daruje rodina z Bohatic. V jeho blízkosti vyroste dřevěný betlém a také velký dětský stan pro dětské dílny. 
    
Kulturní program nabídne o víkendech a od druhé adventní neděle každý den hudbu, zpěv, tanec a divadlo. Připravena jsou vystoupení dětí z místních škol, ohňostroj i koncerty Bohouše Josefa, Moniky Absolonové nebo Jaroslava Uhlíře. "Na první advent se bude servírovat již tradiční, oblíbená a žádaná polévka a letos nově jako bonus přidáme punč v alko i nealko verzi," doplnil Kopál. 
    
Naopak Sokolov vánoční trhy nepořádá. Změní podobu už zavedené akce Zpívání pod vánočním stromem na Rozsvěcení vánočního stromu. V minulých letech se na akci kromě koncertu zdarma rozdávala polévka, škvarková pomazánka na chlebu, buchty a další jídla. To se ale stalo pro stovky lidí hlavním lákadlem. Město chce proto letos 1. prosince tradici vrátit vánoční klid a důstojnost. Akce bude spojená s rozsvícením stromu. Polévka se bude rozdávat jen s čajem. Větší prostor dostane vystoupení škol. Nebude chybět dobové tržiště a ukázka vánočních zvyků, jako je pouštění lodiček, zdobení perníků, lití olova a krájení jablek. 
    
K tradicím, kterou nyní převzala řada měst po celé zemi, patří vánoční Ježíškova pošta. Na krušnohorském Božím Daru funguje od roku 1994. Do Ježíškovy speciální poštovní schránky může každý návštěvník během celého roku vkládat svá přání. V prosinci pak přání rozešle Ježíšek adresátům. Každý rok se na přáních objevuje nové speciální vánoční razítko. 
 
zdroj: ČTK