Živé Skoky 2014 opět oživují poutní místo

Již posedmé je po celé léto otevřen veřejnosti poutní kostel Navštívení Panny Marie v bývalých Skokách u Žlutic v Karlovarském kraji. Kostel, stojící dnes na odlehlém místě v opuštěné krajině, ožívá díky spolku Pod střechou a dalším dobrovolníkům v rámci každoročního projektu Živé Skoky. Každý den v červenci a v srpnu bude kostel přístupný denně od 9 do 18 hodin. Návštěvníci si během této doby mohou kostel prohlédnout i s výkladem průvodce, a to doslova od sklepa až po půdu. Součástí prohlídky budou také dvě výstavy:

Zapomenutá zjevení fotografky Heleny Kalendové dokumentují pozapomenutá místa mariánských zázraků. 
 
Deník z cesty do Compostely písničkářky a malířky Martiny Trchové je autentickým výtvarným záznamem autorčina putování. 
 
Nezůstane ale jen u zpřístupnění vzácné barokní památky. Jako každý rok i letos zde proběhne cyklus benefičních koncertů. Vstupné na koncerty je dobrovolné a slouží přímo k obnově místa. 
 
Z programu Živých Skoků 2014 vybíráme:
 
V sobotu 5. července se ve 20:30 kostel rozezní chvalozpěvy, které mají svůj původ ve francouzské klášterní komunitě v Taizé. Krom duchovního zážitku návštěvníky jistě uchvátí také působivé noční osvětlení kostela.
 
Hned další den, v neděli 6. července, bude následovat tradiční hlavní skokovská pouť ke svátku Navštívení Panny Marie s podtitulem Českoněmecká pouť porozumění. Mši svatou, která začne procesím v 10:00, bude celebrovat opat tepelského kláštera Zdeněk Filip Lobkowicz OPraem. Během mše zazní Missa in C od Franze Josepha Aumanna v podání Kolegia pro duchovní hudbu. Po poutní mši přijde na řadu kolem poledne posezení u stánků s občerstvením a s nabídkou suvenýrů, jakož i komentovaná prohlídka kostela.
 
Sobota 19. července bude patřit velké osobnosti české písničkářské scény. Vystoupí Oldřich Janota, druhá polovina večera bude patřit neméně zajímavé polské dvojici SOL ET LUNA, interpretující hudební inspirace a texty dávných civilizací, tak jak to svého času činili legendární Dead Can Dance.
 
Další sobotu, 26. července, proběhne ve Skokách Festival písničkářů. 
Přemysl Rut, písničkář, muzikolog a muž mnoha dalších uměleckých profesí, představí ve Skokách svébytný písničkářský žánr - mariánské písně. Jiří Smrž je čerstvým držitelem andělského ocenění svého aktuálního alba Kořeny a zcela právem bývá nazýván českým Bobem Dylanem. Slávek Klecandr a jeho kapela OBOROH skvěle a osobitě propojuje píseň s vírou a víru s písní.
 
V sobotu 9. srpna vystoupí ve Skokách bluesman z Oklahomy Lee Andrew Davison. V jeho podání a v podání jeho doprovodného souboru zazní černošské spirituály a gospely.
 
Hudební program letošních Živých Skoků vyvrcholí v sobotu 23. srpna koncertem Vzpomínka na Zuzanu Navarovou. Pražská písničkářka Martina Trchová a brněnský kytarista Adam Kubát se představí v pořadu věnovaném tvorbě předčasně zesnulé zpěvačky, textařky a skladatelky Zuzany Navarové, velké osobnosti české folkové scény.
 
Není-li uvedeno jinak, budou koncerty ve Skokách začínat v 18:00. 
 
Během léta a podzimu slouží skokovský poutní kostel Navštívení Panny Marie zároveň svému hlavnímu, duchovnímu účelu. Díky rektorovi Akademické farnosti ČVUT P. Vladimíru Slámečkovi se zde konají poutní mše v těchto dnech:
 
20. července, neděle – Pouť ke cti P. Marie Karmelské 
17. srpna, neděle – Nanebevzetí Panny Marie ve Skokách 
14. září, neděle – Pouť k trpící Matce, stojící pod křížem svého Syna 
19. října, neděle – Misijní neděle ve Skokách 
2. listopadu, neděle – Dušičková pouť (Součástí liturgie bude Requiem pro defuncto in c moll J. M. Haydna v podání Kolegia pro duchovní hudbu a dalších umělců v rámci projektu Europamusicale - Musica Sacra).
30. listopadu, neděle – Adventní pouť 
24. prosince, středa – Vánoční pouť (tradiční půlnoční mše svatá)
 
Za podporu aktivit ve Skokách je na místě poděkovat Karlovarskému kraji, městu Žlutice, Nadaci Život umělce, Nadaci Český hudební fond a městu Bochov. Díky jejich podpoře se dlouhodobě daří uhradit náklady spojené s letním oživením Skoků včetně pořádání koncertů, a tak dobrovolné vstupné návštěvníků koncertů může být využito výhradně k obnově skokovského kostela.
 
Před cestou do Skoků je možné navštívit stránky www.skoky.eu. Zde se lze dozvědět všechny novinky a podrobnosti o plánovaných akcích. Například také to, že kostel je letos díky velkému zájmu dobrovolníků otevřen již také po většinu dní měsíce června.