Když v roce 2009 město vydalo vyhlášku omezující hazard, stanovilo v ní 42 míst, kde mohly zůstat výherní automaty. Jenže vyhláška se tehdy nemohla vztahovat i na loterijní terminály. Heren s nimi bylo ve městě dalších 53.
"Po jednání s Unií herního průmyslu jsme vytvořili deklaraci, která stanovuje podmínky provozování heren. K ní se pak přihlásilo 65 heren. Ale i to bylo podle našeho názoru příliš. Nechtěli jsme jít nad původně stanovených 42 míst," uvedl Kulhánek.
Město se proto spojilo přímo s provozovateli přístrojů, což nejsou majitelé heren. V Karlových Varech jde zhruba o pět velkých firem, které automaty do heren dodávají. Město po nich chtělo omezení počtu heren na maximálně 35. Firmy se pak samy dohodly na stanovení konkrétních 35 provozoven, které mají zůstat. Jedna z nich ale neprošla, protože byla těsně u školy.
Podle Kulhánka jde o výrazný krok k regulaci hazardu. Zároveň ale nebude zcela eliminován příjem, který město z automatů má. Loni byl odhad příjmů pro Karlovy Vary 45 milionů korun. Skutečnost zřejmě dosáhne 41 milionů korun. "Protože se zřejmě část automatů přesune z rušených heren do těch schválených, očekáváme, že výsledný příjem pro město bude asi na úrovni dvou třetin loňska," uvedl Kulhánek.
Město zároveň zpracovává metodiku kontroly heren tak, aby dodržovaly striktní pravidla deklarace. Zahrnují například odstranění blikajících reklam a jackpotů z výkladů, vnitřní kamerový systém nebo proškolení zaměstnanců heren.
zdroj: ČTK