V Karlovarském kraji loni ubylo požárů i škod, které způsobily

V Karlovarském kraji loni ubylo požárů. Hasiči jich evidovali 679, zatímco o rok dříve jich bylo 812. Klesla také způsobená škoda, kterou způsobily, z předloňských 72,9 milionu na loňských 44,2 milionu korun, vyplývá z ročních statistik krajských hasičů. Při požárech loni dva lidé zemřeli, v roce 2012 bylo šest obětí. 

Za loňský rok se díky zásahům hasičů podařilo zachránit 11 lidí a uchránit majetek v hodnotě 70,6 milionu korun. Nejvyšší škoda loni vznikla při požáru lokomotivy, stojící na karlovarském Horním nádraží. V červenci tam kvůli technické závadě na vinutí tlumivek soupravy začala lokomotiva hořet a oheň ji prakticky zničil. Škoda dosáhla 17,7 milionu korun. 
    
Další požáry, kde škoda přesáhla jeden milion korun, se týkaly bytů nebo rodinných domů a v jednom případě šlo o požár nákladního auta. 
    
Tragické následky měly loni dva požáry. "První se stal 15. ledna v Karlových Varech, kde při požáru bytu jeden člověk zemřel. Druhou událostí byla nehoda motorky a kamionu v srpnu u Okrouhlé, kde došlo k zahoření auta a při níž motorkář zemřel," řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. 
    
Mezi méně obvyklé zásahy patřil loni v listopadu například výjezd kraslických hasičů k požáru do Německa, což umožňuje vzájemná dohoda o spolupráci nebo červnová záchrana člověka, kterého uvěznil požár v sedmém patře domu a kde hasiči na poslední chvíli muži zachránili život. 
    
"Kuriózní byl i zásah v lednu, kde začaly hořet popelnice na vnitřním dvoře sokolovského Městského domu kultury. V domě ale v tu chvíli byl ples. Při nařízené evakuaci jsme museli vyvést z domu na 500 lidí," uvedl Kasal. 
    
Za požáry, u nichž se zjišťovala příčina, stojí nejčastěji lidská nedbalost nebo technické závady. Ve 22 případech šlo ale také o úmyslné zapálení. V sedmi případech se podařilo žháře zjistit, v dalších dvou požár způsobily děti do 15 let. 
    
Samotné požáry ale představují jen menší část událostí, ke kterým hasiči vyjíždějí, z celkového počtu 3862 událostí je to jen 18,5 procenta. Ve více než polovině případů hasiči vyjíždějí na technickou pomoc. Dalších 14,3 procenta představují asistence u dopravních nehod. Ve 301 případech hasiči loni vyjížděli k planému poplachu. 
    
Ze statistik vyplývá, že pro hasiče bývá nejrušnějším dnem pondělí, kdy bývá nejvíce dopravních nehod i planých poplachů. Požárů je nejvíce v neděli. 
    
Nejvíce událostí měli hasiči loni v červnu, a to hlavně kvůli povodním, které sice kraj nezasáhly intenzivně, ale hasičům přinesly výrazně více výjezdů. 
 
zdroj: ČTK