Svět záchranářů má plno, hledá prostředky na zvýšení kapacity

Centrum zdraví a bezpečí - Svět záchranářů v Karlových Varech hledá prostředky na rozšíření svých kapacit. Areál, který se zaměřuje na netradiční přípravu dětí i dospělých na široké spektrum krizových situací, má objednané termíny od škol do konce roku 2017. Potřebovalo by rozšířit tým lektorů, řekl dnes ČTK Lukáš Hutta, výkonný ředitel Asociace Záchranný kruh, která centrum provozuje.  

Se žádostí na kraji ale centrum zatím neuspělo. "Byla to trochu naše chyba. Žádost byla špatně formulovaná. Nešlo nám o to pokrýt stávající provozní náklady, ale rozšířit kapacitu," řekl ČTK Hutta. Asociace požádala kraj o 800.000 korun, ale zastupitelé příspěvek neschválili.

Centrum bylo otevřeno v polovině loňského roku. V areálu nabízí netradiční formu seznamování s různými riziky, s nimiž se děti i dospělí mohou setkat, od požárů přes nehody až po zdravotní problémy. Areál tvoří několik budov včetně improvizované nemocnice, policejní služebny nebo hasičské stanice. Výhodou je, že lektory jsou sami záchranáři.

Odhadovaný roční rozpočet Centra zdraví a bezpečí je sedm milionů korun. Město Karlovy Vary, které centrum díky dotacím z Evropské unie postavilo, na jeho provoz přispívá 3,1 milionu korun, zbývající část by měla být pokryta z dotace ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, ministerstva vnitra a ministerstva dopravy.

Podle primátora Petra Kulhánka (KOA) není reálné, že by město svůj příspěvek zvýšilo. Podle něj by mělo být hlavní břímě finanční podpory na státních organizacích nebo pojišťovnách. Karlovarský kraj mimo to ročně přispívá na činnost Asociaci Záchranný kruh půl milionem korun.

zdroj: ČTK