Strážníci bojují s kouřením dětí u základních škol

V Karlových Varech přidali strážníci městské policie do svých preventivních činností boj proti kouření nezletilých dětí v okolí základních škol. Kouřícím školákům už městská policie letos věnovala čtyři mimořádné akce. Přistižené děti sice nemohou strážníci přímo postihovat, ale dozví se o nich například oddělení sociálně právní ochrany dětí magistrátu, vedení škol i rodiče. ČTK o tom informoval velitel městské policie Marcel Vlasák.

Strážníci si už vzali na mušku základní školy v ulicích Truhlářská, Poštovní a Svahová. Pouze v Poštovní ulici žádné žáky - kuřáky neobjevili. "U školy v Truhlářské jsme ale nachytali hned čtyři žáky s cigaretami. Ve Svahové to byli dva školáci. Při opakování preventivní akce po dvou týdnech byli kuřáci mnohem obezřetnější a zapálit si v blízkosti školy nedovolili. Této preventivní činnosti se hodláme věnovat systematicky," uvedl Vlasák.

Věk kuřáků ze základních škol přistižených strážníky v Karlových Varech se pohybuje mezi 12 až 15 lety. Až na jeden případ šlo vždy o dívky. Nezletilé kuřáky zákon nepostihuje.

Například pokutovat mohou strážníci pouze dospělé, a to za jejich prohřešky související s kouřením, které porušují městskou vyhlášku. Tu letos radnice připravila, aby víc chránila veřejný pořádek. Pokuta tak hrozí nejenom za odhození nedopalku, ale třeba i vyplivnutí žvýkačky na chodník.

zdroj: ČTK