Stovky lidí přišly volit ruského prezidenta

V Karlových Varech včera přicházeli už od rána k ruskému konzulátu lidé, aby odevzdali svůj hlas pro některého z pěti kandidátů na prezidenta Ruska. Tuto šanci mohli využít nejen Rusové, kteří v regionu trvale či přechodně žijí, ale i lázeňští hosté. Před konzulátem se vytvořila až třicetimetrová fronta a krátce před polednem už volilo přes 400 lidí. Alexandr Budajev z ruského konzulátu ČTK řekl, že zájem předčil očekávání.

Jen v Karlovarském kraji žije kolem 4500 Rusů, volit do Karlových Varů ale přijeli i z Ústeckého a Plzeňského kraje. Očekávat lze údajně až 1000 voličů. "Při loňských parlamentních volbách přišlo na konzulát odevzdat hlas kolem pěti stovek lidí. Tohle číslo bude určitě překonáno. O možnosti volit byli lidé informováni s dostatečným předstihem nejen prostřednictvím médií, ale distribuovali jsme oznámení i do největších karlovarských lázeňských hotelů a sanatorií," uvedl Budajev.

Přestože bylo na konzulátu poměrně rušno, organizace voleb tam byla velmi dobře zajištěna, takže čekání na možnost vhodit lístek do urny nebylo příliš dlouhé. Tři z pěti prezidentských kandidátů, a to Michail Prochorov, Vladimir Žirinovskij a Gennadij Zjuganov, měli ve volební místnosti své pozorovatele, kteří sledovali, jestli vše probíhá tak, jak má. Po skončení voleb každý z pozorovatelů dostane i oficiální protokol o výsledcích. "Prozatím nemám žádné výhrady," řekl odpoledne ČTK Sergej Komkov, který byl zástupcem Zjuganova.

Volit ruského prezidenta přijela dnes do Karlových Varů například skupina přátel z Ústeckého kraje. Svezli se společně autem, ale prý by jeli i vlakem, kdyby to bylo třeba. Z Chebu přijela například devatenáctiletá studentka Alexandra Kadočniková, která v regionu žije tři roky a učí se vyrábět hudební nástroje. Z konzulátu si odnesla kytici, protože to byly její první volby v životě. "Je to důležitý den a o tom, zda pojedu volit, jsem příliš dlouho neuvažovala. Přijela jsme s rodiči," uvedla.

Zajistit volby není pro personál ruského konzulátu v Karlových Varech nijak složitá věc, podotkl Budajev. Není ti poprvé, co se tady volby konají, a za jakousi zkoušku na letošní prezidentské volby lze považovat i loňské parlamentní. "Nebylo třeba více personálu, dost práce ovšem dala, a ještě nám dá, administrativa a veškeré papírování s volbami spojené. Konečné výsledky voleb na konzulátu po sečtení všech hlasů pak odfaxujeme do Moskvy," dodal Budajev.

zdroj: ČTK