Stovky lidí od rána čekaly v Thermalu na první lístky MFF K. Vary

Přibližně dvě stovky nedočkavých fanoušků stříbrného plátna čekaly už od dnešního rána u pokladen v hotelu Thermal, kde začal prodej prvních lístků na projekce 47. ročníku Mezinárodního filmového festivalu. Do kina lze jít od pátku, kdy festival začíná. Letos jsou pokladny vybaveny novou technikou, která má urychlit tisk vstupenek a snížit množství reklamací třeba kvůli rozmazanému textu. ČTK to řekl vedoucí festivalového prodeje Martin Walter.

Jako první se k pokladně dostali Jaroslav Novotný z Chomutova s přítelkyní Danou. Na pátek chtěli vstupenky na čtyři filmy, v jednom případě ale neuspěli. Prodej tohoto konkrétního snímku byl pozastaven. Podle Waltera to bylo proto, že se prozatím nepodařilo dokonale zkontrolovat všechny kopie, které jsou k dispozici. "Než film uvolníme k promítání, musíme vědět, že je v pořádku a při projekci nebudou žádné potíže. Jakmile je kopie prověřena, lístky se prodávají," uvedl Walter. Filmoví fanoušci z Chomutova, kteří budou v Karlových Varech po celý týden, byli i tak spokojení. Novotný poznamenal, že jeho osobně zajímá skandinávská kinematografie a chce vidět všechny filmy v sekci filmových kritiků. Festival navštěvují už několik let, denně se snaží navštívit minimálně čtyři projekce. Na vybrané filmy sehnala lístky i většina dalších čekajících. S každým dalším dnem už ale bude vstupenek ubývat, v podstatě všechny projekce MFF jsou každý rok vyprodané, uvedl výkonný ředitel MFF Kryštof Mucha.

Zhruba deset procent vstupenek na projekce si mohli zájemci objednat pomocí internetu od úterý do středy. Původně to mělo být o den dříve, ale technické problémy s připojením na straně poskytovatele internetu rezervace znemožnily. Mucha poznamenal, že se systém sice několik týdnů předem testoval, ovšem poškození přenosové datové cesty a následný výpadek internetového připojení nemohl nikdo předpovídat. Prodej vstupenek ve 22 pokladnách začne v Karlových Varech naplno od pátku.
 
Pořadatelé festivalu vybírali pro letošní ročník ze zhruba 2500 filmů. Do programu se nakonec dostalo kolem dvou stovek celovečerních filmů a kolem tří desítek dokumentů. Několik filmů má v Karlových Varech světovou, mezinárodní nebo evropskou premiéru. Kolem jedné třetiny uváděných snímků budou autorské debuty. MFF uvede i uvede řadu unikátních snímků. Prim mezi nimi hraje dílo britského režiséra Marka Cousinse The Story of Film: An Odyssey, které je dlouhé 15 hodin.
 
zdroj: ČTK