Pro podzimní volby registroval Karlovarský kraj všech 16 subjektů

Krajský úřad Karlovarského kraje registroval pro podzimní volby do krajského zastupitelstva 16 stran a hnutí včetně tří koalic. Uspěly všechny podané kandidátky. Do čtvrtka musely být odstraněny ve spolupráci se zmocněnci stran všechny zjištěné závady a nedostatky. Seznamy zaregistrovaných stran už zaslal krajský úřad starostům všech obcí Karlovarského kraje i Státní volební komisi. ČTK to dnes oznámila mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

V Karlovarském kraji dosud vládne koalice ČSSD a KSČM. Obě strany jdou do voleb s maximálním počtem kandidátů, tedy s 50 lidmi. Obdobný počet staví do voleb i další strany a hnutí. Nejméně kandidátů, pouze deset, mají Piráti. Zastupitelstvo má 45 členů.

Sociální demokraté chtějí obhájit svou pozici strany vládnoucí kraji, kde jsou v koalici s KSČM. Jako jedničku ČSSD nasazuje do voleb hejtmana Josefa Novotného. Komunisty vede do krajských voleb Jaroslav Borka, ale zatím nechce odhadovat, nakolik může KSČM uspět. Získat nazpět vládu nad krajem chce ODS, která nasadila na kandidátku řadu nových tváří, včetně lídra Petra Šindeláře. KDU-ČSL, Zelení a hnutí O co jim jde?! půjdou do voleb pod hlavičkou Koalice pro Karlovarský kraj.
 
Síly pro krajské volby spojily i další subjekty a sázejí na známé tváře z komunální politiky. Vzniklo tak spojení Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj měst a obcí (HNHRM) s hasiči. V čele kandidátky stojí starosta Chodova Josef Hora. Hlasy čeká seskupení rovněž od dobrovolných hasičů, kterých je v Karlovarském kraji kolem 6000. Na společné kandidátce hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a TOP 09 je karlovarský primátor Petr Kulhánek (KOA), lídrem je Jan Horník (STAN).
 
O místa v krajském zastupitelstvu budou usilovat samostatně i menší strany. Například Národní socialisté - levice 21. století, kam nedávno přešel z ČSSD Tomáš Hybner a lídrem je františkolázeňský starosta Ivo Mlátilík. Na křesla v krajském zastupitelstvu pomýšlejí také další bývalí členové ČSSD, kteří zase přešli k zemanovcům.
 
zdroj: ČTK