Primátorem Karlových Varů byl znovu zvolen Petr Kulhánek (KOA)

Primátorem Karlových Varů bude na další čtyři roky opět Petr Kulhánek za Karlovarskou občanskou alternativu (KOA). Hlasovalo pro něj v tajné volbě 21 z 35 zastupitelů, dostal tedy i hlas od opozice. Nová koalice, v níž je KOA, hnutí ANO a Karlovaráci (KVC), má v zastupitelstvu 20 mandátů.

V devítičlenné radě zasednou čtyři zastupitelé KOA, tři ANO a dva Karlovaráci (KVC). Prvním náměstkem primátora se stane podnikatel Čestmír Bruštík z ANO. Od zastupitelů dostal 21 hlasů. Druhým náměstkem bude právnička Hana Zemanová (KVC), hlasovalo pro ni 22 zastupitelů. Třetím náměstkem bude archeolog Jiří Klsák (KOA), dostal 21 hlasů zastupitelů.
 
Proti Kulhánkovi navrhla opozice jako protikandidáta Otmara Homolku (O co jim jde?!). O něm se ale po zvolení Kulhánka vůbec nehlasovalo.
 
"Jsem rád, že se v tajné volbě ukázalo, že koaliční dohoda funguje a že máme v zastupitelstvu podporu 20 a možná i více hlasů," uvedl po zvolení Kulhánek. Jak uvedl, prvořadým úkolem nového vedení města bude sestavení rozpočtu a příprava nového územního plánu.
 
Neuvolněnými radními budou Pavel Žemlička a Vlastimil Lepík z KOA, Vladimír Kvasnička a Iveta Hejnová z ANO a Josef März za uskupení Karlovaráci.
 
Už první zastupitelstvo začalo jasným vyhraněním části opozice. Zastupitel Jiří Kotek (ALTERNATIVA) při slibu nepodal primátorovi Kulhánkovi ruku, zastupitel Otmar Homolka z hnutí O co jim jde?! (OCJJ) zase připomněl Kulhánkovi, že ačkoli jedna z priorit jeho hnutí je dořešení starých kauz bývalého vedení města, do koalice si vybral raději Karlovaráky místo stran, které v zastupitelstvu na tyto kauzy upozorňovaly.
 
Zastupitel Jiří Kotek hned v úvodu připomněl, že se do zastupitelstva dostaly dvě nové strany, které jsou výrazně dotované, ANO a Karlovaráci, jedna podle něj oligarchou Andrejem Babišem, druhá karlovarským podnikatelem Karlem Holoubkem.
 
"Karlovaráci by se za svou předvolební kampaň měli omluvit," uvedl Kotek. Mínil tím například anonymní letáky, které se objevily před volbami ve schránkách obyvatel města a které podle něj pocházely právě z pera Karlovaráků.
 
Opozice hned dnes prosadila svůj návrh, aby město pokračovalo v řešení sporných kauz z minulých let.
 
Ve volbách letos vyhrála KOA, která získala devět mandátů, před ANO se šesti mandáty. Po pěti členech zastupitelstva budou mít Karlovaráci a ČSSD, tři komunisté a hnutí O co jim jde s podporou KDU-ČSL, Zelených a Pirátů a po dvou mandátech získala ODS a ALTERNATIVA.
 
zdroj: ČTK