Pítka dostanou nerezové vložky

Na Vřídelní kolonádě nastane po desítkách let definitivní konec nouzovým opravám pěti pitných stojánků, do kterých teče Vřídlo a agresivní minerální voda tady prosakuje a poškozuje konstrukci kolonády. Navlečou na ně speciální nerezové vložky, které už se osvědčily na hlavní míse Vřídla.

Vzorová oprava minimálně jednoho pitného stojánku přijde na řadu v polovině ledna, kdy je naplánovaná pravidelná odstávka Vřídelní kolonády.

"Co bude s ostatními stojánky, to se uvidí až po vyhodnocení zkušeností z první opravy," Uvedl Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Milan Trnka.

Provizorní záplatování netěsností tmely a jinými materiály nepomáhalo, proto se pracovníci správy chystají vyřešit problém definitivně.

"Stejné složení minerální vody jinde ve světě nemají, takže se můžeme těžko poučit," naznačil Trnka, že půjde tak trochu o krok do neznáma. Podobná nerezová vložka už se ale v minulosti osvědčila na hlavní míse Vřídla.

Při navlékání speciální nerezové vložky na pitné stojánky by překáželo unikátní umělecké dílo ze skla Stanislava Libeňského. "Musíme ho tedy před opravou sejmout, dolů půjdou i raménka pitného stojánku," doplnil ředitel správy s tím, že se zvažuje speciální připojištění na neobvyklou montážní akci.

Výroba samotné nerezové výstelky podle něho přijde na 60 tisíc korun. "K tomu se musí připočíst náklady za kameníky a zedníky," přiblížil Trnka, jaké budou náklady na opravu.

www.karlovyvary.cz