Na zimní údržbu dostanou silničáři více peněz

Silničáři v Karlovarském kraji před letošní zimou vyměnili část techniky.  

Kvůli nově postaveným silnicím dostanou i o něco více na údržbu silnic od kraje, letos 110 milionů korun.

Kromě krajských silnic se Údržba silnic Karlovarského kraje stará v zimě i o silnice ve správě Ředitelství silnic a dálnic.

„Karlovarský kraj vyčlenil na zimní a letní údržbu celkem v roce 2015 částku 223,8 milionu korun, z toho na zimní údržbu bylo 100 milionů. Letos kraj zvýšil příspěvek na 226 milionů korun, z čehož je na zimní údržbu vyčleněno 110 milionů korun," řekl náměstek hejtmana Jakub Pánik.

„Navýšení je odůvodněno jednak tím, že kraj přebral i část silnic, které byly dříve součástí vojenského prostoru Hradiště, máme také nové silnice, jako je obchvat Chebu nebo Hroznětína, a také jsme cítili, že někde je potřeba zimní údržbu posílit," vysvětlil Pánik.

Podle dispečera Údržby silnic Karlovarského kraje, a. s., se letos změny budou týkat převážně nových silnic, obchvatu Chebu a Hroznětína.

„Letos jsme pořídili několik nových sypačů na podvozku Mercedes a také několik technologických vozidel," uvedl. Jak řekl, nejde o zvýšení počtu vozidel, ale o jejich postupnou obměnu. Další vozy podstupují generální opravu.

Krajští silničáři disponují asi 65 sypači, šesti sněhovými frézami, mají 25 traktorů, 24 nakladačů a další techniku.

Sklady posypových materiálů byly před sezonou plné. Jde hlavně o posypovou sůl a posypovou drť. Solanku (roztok soli) si vyrábějí silničáři sami. Například hal na sůl má Údržba silnic v Karlovarském kraji rozmístěno třináct a výrobníků solanky osm. Kamennou drť částečně odebírají silničáři přímo z lomu.