Právě se nacházíte:

Lyžařské stopy na webu

Karlovarský kraj spustil na svých webových stránkách aplikaci určenou pro příznivce běžeckého lyžování, která ukáže aktuální stav jednotlivých tras. Zatím jsou sledovány trasy v okolí Božího Daru, Perninku, Horní Blatné a v nejbližší době k nim přibudou také stopy v blízkosti Nových Hamrů. Nový systém by tak měl pomoci běžkařům při rozhodování, kam se vypravit a v jakém stavu jsou stopy. ČTK o tom informovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Aplikace, kterou vytvořil odbor projektového řízení a informatiky krajského úřadu, zatím funguje ve zkušebním provozu. Pokud se osvědčí, postupně by v ní měly přibývat další trasy, které by pokryly celou oblast Krušných hor a výhledově i Slavkovský les, Český les a Smrčiny, uvedl náměstek hejtmana Petr Navrátil (ČSSD). "Vzhledem tomu, že je teď aplikace ve zkušebním provozu, uvítáme připomínky a podněty lyžařů, které povedou k jejímu dalšímu vylepšování," poznamenal Navrátil.

Systém, který lze nalézt pod odkazem http://gis.kr-karlovarsky.cz/klm/, je nastaven tak, že jednotliví rolbaři po úpravě své trasy pošlou SMS zprávu a trasa se v aplikaci vybarví zelenou barvou. Ta značí aktuální provedení úprav. Po dobu 24 hodin je potom čitelná informace, jaký čas uplynul od poslání SMS, tedy před kolika hodinami byla trasa upravena. V aplikaci lze mimo jiné vybranou běžeckou trasu změřit, obrázek si vytisknout, případně si prohlédnout trasu ve speciální letecké mapě.

Celkové náklady na údržbu běžeckých tratí v Karlovarském kraji v letošní zimní sezoně mají dosáhnout 1,7 milionu korun. O konečné výši této částky ale bude do značné míry rozhodovat vývoj počasí. Loni to bylo přibližně o 100.000 korun méně. Pravidelně udržováno bude 339 kilometrů běžeckých tratí, ve srovnání s rokem 2009 je jejich délka téměř dvojnásobná. Karlovarský kraj dotace na údržbu lyžařských tratí postupně zvyšuje. V roce 2007 dal kolem 225.000 korun, letos už skoro 900.000 korun.

zdroj: ČTK