Lesníci v Karlovarském kraji likvidují stromy polámané námrazou

Řádově desítky tisíc kubíků dřeva padlo za oběť výkyvům počasí na přelomu loňského a letošního roku v lesích v Karlovarském kraji. Zatímco na konci roku způsobila největší škody námraza, v lednu pak lámal stromy vítr. Lesní společnosti teprve postupně zjišťují škody a začínají s likvidací polámaných stromů, zjistila ČTK.

Největší plochy lesů v kraji spravují Lesy ČR. Podle krajského ředitele Miroslava Roznera zejména námraza na konci roku poškodila asi 30.000 kubíků dřeva. "Velké lesy to ani tak nezasáhlo. Největší škody jsou například v okolí Žluticku, Teplé nebo na Toužimsku," řekl Rozner ČTK.
 
Námraza poškodila stromy i Loketským městským lesům. Podle jejich ředitele Františka Koláře se to týká například oblasti kolem hory Krudum nebo okolí Rájce. Celkově jde podle odhadů o asi 1000 kubíků dřeva, které bude třeba do jara odtěžit.
 
Odhadem stovky kubíků dřeva poškodilo počasí Lázeňským lesům Karlovy Vary. "Není to katastrofa. Škody přes zimu máme každý rok," řekl ČTK ředitel lázeňských lesů Evžen Krejčí. Například v polesí Odeř se podle hajného Jana Mourka bude muset odtěžit do jara asi 700 kubíků dřeva. "Nejde ani tak o vyvrácené stromy jako spíš o vrcholový zlom, kdy námraza způsobí zlomení vrcholků stromů," popsal Mourek.
 
Na stovky kubíků dřeva, které padly kvůli námraze, odhadují škody v Ašských lesích. Podle ředitele Jiřího Červenky se ale teprve provádí v lesích inventura,, která by měla zjistit rozsah škod. Podobně i Lesy města Chebu odhadují škody do tisíce kubíků dřeva.
 
zdroj: ČTK