Divadlo si dalo za cíl neztratit žádného návštěvníka

Karlovarské divadlo nejen přiveze úspěšné inscenace, ale zavádí interní karty i abonentní skupiny. Diváci budou sbírat body, které zlevní další vstupenky.

Karlovarské městské divadlo si letos dalo smělý cíl: udržet návštěvnost na úrovni předchozích dvou let, kdy každoročně přesahovala 35 200 diváků. Vzhledem k obecnému růstu nákladů to však nebude jednoduché, a tak přichází společnost, jejímž zřizovatelem je město, s řadou novinek. Mezi ně patří například dvě abonentní skupiny nebo takzvané interní slevové karty.
"S další premiérou potom přijde obnovený místní soubor," řekla ředitelka městského divadla Dana Neumannová.

Ve dvou abonentních řadách nabízí městské divadlo jak dovezená představení, jichž je v nabídce většina, tak nově uváděné hry místních divadelníků.

Zatím to byla Divadelní komedie, od března doplní nabídku Komedie potmě, kterou už začnou herci zkoušet koncem ledna. Interní karta pak zajistí držitelům rovněž slevy, avšak v jiné formě než u abonentních lístků. "Interní karty slouží ke sbírání bodů. Čím více představení lidé navštíví, tím víc získají bodů, které snižují cenu dalších lístků," uvedla ředitelka.

Cena jednotlivých vstupenek, která je rozdílná u každého představení, letos zatím zůstane na loňské úrovni. V pololetí udělá divadlo ekonomický rozbor a rozhodne se, jak postupovat při určování ceny v pololetí druhém. Neumannová řekla, že většina divadelních souborů zatím ceny za představení nezvedla. Od ledna však účtují vyšší náklady za dopravu kvůli drahé naftě.

"Letos máme od města 15 milionů korun, stejně jako vloni. Z toho jsou asi dva miliony korun na podporu místní divadelní tvorby," podotkla. Přestože dovezená tvorba tvoří kolem 90 procent programu městského divadla, ředitelka odmítá názory, že vlastně jde jen o jakýsi "kulturák". Dramaturgii věnují velkou pozornost a snaží se do Karlových Varů dostat jen to nejlepší, co tuzemská divadla nabízejí.

Za úspěch tak považuje, že se třeba povede v únoru uvést hru Kumšt v nastudování Divadla Na Jezerce a s Janem Třískou v hlavní roli. "O tohle představení jsme usilovali tři roky, než se ho podařilo do Varů dostat," uvedla.

Do června nabídne Karlovarské městské divadlo mimo repríz Divadelní komedie a nově nastudované Komedie potmě ještě například představení Moje hra s Jiřím Bartoškou, soubor Divadla Na Fidlovačce a hru Proutník pod pantoflem, Záskok v podání Divadla Járy Cimrmana i Manželské vraždění, v němž exceluje Jaroslav Dušek.

www.karlovyvary.cz