V Karlovarském kraji začne plošná likvidace invazních rostlin

V Karlovarském kraji začne v srpnu plošná likvidace invazních rostlin. Rozsahem největší projekt v Česku a zřejmě i v okolních zemích má za úkol zamezit dalšímu šíření bolševníku, křídlatky a netýkavky. Díky dotaci na něj kraj vydá přes 160 milionů korun. S firmami, které budou rostliny likvidovat, se začnou v těchto dnech podepisovat smlouvy, řekl dnes ČTK Petr Uhříček z Agentury projektového a dotačního managementu Karlovarského kraje.

Kvůli dodržení všech potřebných lhůt se začátek prací přesunul až na přelom července a srpna. "V pondělí uplynul termín na podání námitek proti výběrovému řízení. Teď začne podepisování smluv. Celkem se vybíraly firmy pro 29 jednotlivých území," doplnil Uhříček.
 
Současná doba je přitom poslední chvíle na likvidaci bolševníku, než se vysemení. "Věříme, že to stihneme včas," dodal Uhříček.
 
Aby vůbec mohl kraj k likvidaci přistoupit, musel získat souhlas majitelů všech dotčených pozemků. Invazní rostliny jsou podle mapování na 22.000 parcelách, které patří 4800 různým majitelům. Podle serveru iDnes.cz ale víc než 500 vlastníků parcel dosud na dopisy a výzvy nereagovalo. Patří jim přitom jedno procento z celkové plochy. Hrozbu, že kvůli liknavosti soukromníků projekt ztroskotá, vyřešil kraj vyhláškou informující o tom, že na neoplocené plochy dělníci s kosami vstoupí. Jen jeden člověk oznámil, že likvidátory na pozemek nepustí. Krajský úřad se asi pokusí jeho parcelu o zanedbatelné rozloze z celého dotačního projektu vyjmout, aby se mýcení plevele v celém regionu vůbec mohlo uskutečnit.
 
Karlovarský kraj je nejpostiženější rozšířením bolševníku. V druhé polovině 19. století jej dovezl jako okrasnou rostlinu kníže Metternich. Od té doby se nekontrolovatelně šíří hlavně na neudržovaných pozemcích a podél roku potoků a řek.
 
Invazní rostliny se budou likvidovat jak chemicky, tak mechanicky sekáním, a to místech, která jsou chráněna. Pokud se ke krajskému úsilí následně přidají i vlastníci pozemků a budou je zbavené bolševníku udržovat, měl by se jeho výskyt snížit až o 85 procent.
 
zdroj: ČTK