Kempy v Karlovarském kraji zahajují sezonu, chystají novinky

Nové chatky, modernizované sociální zařízení, zlepšený servis i další služby nabízejí v nové sezoně kempy v Karlovarském kraji. Díky příznivému počasí se v řadě z nich sezona začala dobře rozjíždět už v dubnu a potrvá do podzimu. Do kempů už nejezdí tolik cizinců jako dříve, vrací se do nich ale stále více českých rekreantů, řekli ČTK oslovení kempaři. Ceny většinou od loňska neměnili.

O 60 míst v 15 nových jednodušších chatkách posílil letos kapacitu městský kemp Amerika ve Františkových Lázních na Chebsku. Kemp město loni otevřelo poté, co ho postavilo na místě bývalého kempu zaniklého v 90. letech. Ve třech typech chatek má 140 lůžek, nabízí i místa pro karavany a stany, řekl ČTK starosta Ivo Mlátilík. Podle něj už první sezona přinesla velký ohlas. "Místy byl zájem tak velký, že jsme už museli lidi i odříkat, i letos máme na některé termíny už obsazeno," poznamenal. Kromě chatek má kemp i další novinku - zastřešenou terasu u restaurace až pro 120 lidí.
 
Už první týdny sezony podle Mlátilíka vykazuje kemp o 50 až 70 procent větší obsazenost než loni. Amerika je jediný kemp ve Františkových Lázních. Starosta je přesvědčen o tom, že při úbytku lázeňských hostů město dělá správně, když podporuje jiné formy cestovního ruchu.
 
První dlouhodobí hosté se už nastěhovali do kempu Dřenice u Jesenické přehrady. "Jsou to němečtí důchodci, bydlí tu v obytných autech vždycky od jara do podzimu. Jsou tady už tak doma, že už si i zasadili kytky a pažitku," řekla Ema Houšková z kempu. Cizinci už ale dávno netvoří většinu klientely. "V posledních třech letech roste podíl českých turistů, přijede najednou i parta pěti osmi rodin," řekla.
 
I v autokempu Dřenice letos investovali do zlepšení prostředí. "Časy, kdy lidé přijeli a bylo jim jedno, jak kemp vypadá, jsou dávno pryč. Dnes požadují pěkné prostředí v přírodě ale se všemi hygienickými standardy, na které jsou zvyklí," řekla Houšková. Kemp tak do sezony vstoupil s zrekonstruovaným pánským sociálním zařízením. Ke komfortu ubytovaných hostů přispívá i wifi připojení po celém kempu, kadeřnictví, možnost objednat masáže. Ubytovaní hosté využívají i pračky a sušičky prádla.
 
Také autokemp Baldi u přehrady Jesenice na Chebsku letos postavil nové chatičky, řekl Jiří Balák z kempu, který loni v anketě webu www.dokempu.cz získal v hodnocení kempů první místo v Karlovarském kraji. "Poměr ubytovaných Čechů a zahraničních hostů je tak 1:1. Nároky na ubytování rostou. Lidé vyžadují hezké přírodní prostředí, klid, moderní vybavení, sociální zařízení na úrovni," řekl Balák.
 
Kromě klasických autokempů se v kraji rozšiřuje také nabídka vodáckých kempů. Karlovarský kraj nemá přímo dotační titul zaměřený na rozvoj kempů a tábořišť, jejich provozovatelé mohou ale žádat o dotace například v oblasti cestovního ruchu nebo o dotace na kulturní akce v regionu. "Jedním z našich krajských projektů je Vodácká Ohře, Karlovarský kraj v tomto projektu podpořil vznik informačního systému pro vodáky na řece Ohři, chystáme vybudování vodáckého průvodce s mobilní verzí pro řeku Ohři, kompletní opravu všech 65 cedulí vodácké stezky, včetně nové grafiky a implementace QR kódů," řekla mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.
 
Podle údajů ČSÚ v roce 2012 navštívilo 21 kempů v Karlovarském kraji 19.262 hostů, kteří v nich strávili 46.196 nocí. V kempech kraje je podle statistiků 1024 lůžek a 1171 míst pro karavany. Počet kempů se v kraji pohybuje v posledních deseti letech od 17 do 22.
 
zdroj: ČTK